Úterní podvečer 10. září se na zámku v Lešné nesl ve znamení netopýrů. Všichni návštěvníci netrpělivě očekávali hlavní hvězdy večera, kterými se staly živé exempláře netopýra rezavého. Touto tématikou nás provedl RNDr. Jiří Šafář, pracovník AOPK Olomouc a ČESON.

Na území našeho státu byl dosud potvrzen výskyt 27 druhů letounů. Jedná se o skupinu jediných, aktivně létajících savců, do které jsou netopýři systematicky řazeni. Poslední z objevených – létavec stěhovavý, byl nalezen teprve v roce 2011, a to v nedaleké Hranické propasti, nejhlubší propasti na světě. Jsou to zvláštní živočichové, kteří svým vzhledem mohou někomu připomínat létající myš. Jejich tělo je osrstěné a let jim umožňuje tenká kožní blána napnutá mezi prsty od předních až po zadní končetiny. Jsou to noční živočichové, kteří se ve tmě orientují díky zvláštní schopnosti, tzv. echolokaci. Ústy nebo nosem vydávají ultrazvukové signály pro lidské ucho neslyšitelné. Ty se pak odráží od překážky, která jim při letu stojí v cestě a vrací se zpět k jejich uchu. Tento sonar z nich dělá dokonalé letce.

Největší atrakcí se stala ukázka živých exponátů netopýra rezavého. Málokterý ze zúčastněných odolal možnosti pohladit si tak zvláštního živočicha a prohlédnout si jej z bezprostřední blízkosti. Návštěvníci měli možnost porovnat i zvukové záznamy jednotlivých druhů a seznámit se s detekčním zařízením, kterým byly při procházce nočním zámeckým parkem určeny druhy vyskytující se v této lokalitě.

Věřím, že toto setkání nejen osvětlilo řadu mýtů a pověr, kterými jsou netopýři opředeni, ale mnoha návštěvníkům změnilo i pohled na tuto bezesporu zajímavou živočišnou skupinu.

Všem účastníkům přeji krásné babí léto a těším se na viděnou při některé z dalších zámeckých akcí!