Muzeum regionu Valašsko chystá letos na podzim znovuotevření zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a jedna z prvních výstav, které vás čekají, ponese název Jak se žilo na zámku. K vidění zde budou i nejstarší dochované fotografie z poslední čtvrtiny 19. století, které nám zapůjčilo Slovenské národné muzeum. Tyto snímky vám zatím samozřejmě neukážeme, pojďte se ale podívat na některé jiné z pozdější historie krásenského zámku.

Historická fotografická dokumentace, ať už ta uložená ve fotoarchivu Muzea regionu Valašsko či rozptýlená po depozitářích u nás i v zahraničí, nám poskytuje cenný obrázek o proměnách krásenského zámku. Z hlediska poznání jeho interiéru navíc takřka jediný možný, neboť z dob šlechtických majitelů se nám dochovalo jen minimum předmětů.

Nejstarší snímky našeho muzejního fotoarchivu pocházejí z doby 1. světové války, kdy v krásenském zámku sídlil lazaret. Fotograf Otakar Šrůtek například zachytil operační sál v zimní zahradě, snímek pokoje s rekonvalescenty zase poskytuje představu o podobě zámeckého sálu, na komponované fotografii řeholních sester opravujících prádlo jsou pak zachyceny jedny z již neexistujících kachlových kamen. Na zhruba stejném místě vznikla také vzácná pohlednice, na níž jsou ranění vojáci se svými pečovatelkami u vánočního stromu.

Podobu interiérů krásenského zámku ve 20.–40. letech 20. století, kdy byl v majetku rodiny Seilernů, zatím neznáme. V roce 1943 jej však Ladislav Seilern prodal Městu Valašské Meziříčí, které jej postupně adaptovalo pro potřeby muzejního provozu. Od 50. let začala vznikat i fotografická dokumentace v zámku konaných výstav, ze které je patrné, že část prostor už byla radikálně upravena, resp. nepřečkala v původním stavu poválečná léta, kdy sloužil zámek veřejným institucím či nájemnímu bydlení. Řada architektonických prvků či štuková výzdoba se ale dochovaly a tvořily integrální součást výstavních sálů až do let sedmdesátých.

V rámci generální rekonstrukce v 70. a 80. letech 20. století byly takřka veškeré původní interiérové prvky odstraněny. Při té současné lze ale díky dobové fotodokumentaci postupovat tak, aby se alespoň některým zámeckým sálům vrátila jejich původní výzdoba či architektonické detaily. Ostatně už brzy se budete moci přesvědčit sami. Tři roky trvající rekonstrukce pomalu končí a objekt bude na podzim zpřístupněn veřejnosti. Už teď se těšíme, až Vám budeme moci představit zámek v nové podobě.