Do neděle 6. října můžete navštívit Výstavy živých hub, které pořádá Muzeum regionu Valašsko na zámcích Vsetín a Lešná u Val. Meziříčí. Součástí jsou mykologické poradny, lektorské programy, ukázky fotografií a v Lešné i společná vycházka parkem.

Letos si na Valašsku užíváme parádní houbařskou sezonu. Pokud vám nestačí houby jen sbírat, ale chtěli byste se o nich dozvědět i něco víc, určitě dorazte na některou z výše jmenovaných výstav.

Na obou výstavách si můžete prohlédnout vzácné i běžné druhy rostoucí na Valašsku, od jedlých až po smrtelně jedovaté. K vidění jsou houby živé i vyfotografované.

Pro návštěvníky jsou připraveny jsou také mykologické poradny. Na vsetínském zámku probíhají každý den od 14 do 17 hod. (mimo neděli), v Lešné ve čtvrtek 3. října od 13 do 16 hod. a v sobotu 5. října od 13 do 15 hodin. „Pokud jste našli v lese houbu, o které si nejste jisti, zda je jedlá či nikoliv, přijďte a náš odborný mykolog vám poradí,“ uvedl kurátor vsetínské výstavy Jan Husák. Jeho kolegyně ze zámku Lešná u Val. Meziříčí Barbora Sasáková k tomu dodává: „Nebo se nám třeba můžete přijít pochlubit nějakým zajímavým úlovkem, který se jen tak nevidí.“

V rámci obou výstav proběhnou i lektorské programy pro žáky mateřských, základních a středních škol s názvem Není houba jako houba (kontakty pro objednávku najdete na www.muzeumvalassko.cz v sekci Lektorské programy). V Lešné pak bude navíc připravena ještě mykologická procházka parkem, a to v sobotu 5. října od 15 hodin. „Mykolog Jiří Novák vám představí některé houby a poví vám k tomu spoustu zajímavostí,“ přiblížila na závěr Sasáková.