Jubilejní zemská škola gobelínová a kobercová byla založena 5. prosince 1908. Za Rakousko-Uherska, první republiky i socialismu fungovala jako státem podporované školicí středisko. V 90. letech ale o záštitu přišla a zanikla. Slavnou tradici od té doby ve městě drží Moravská gobelínová manufaktura.

Základem školy byla původně soukromá dílna Rudolfa Schlattauera, pro kterou se s pomocí poslanců dr. Šíleného a ing. Kratzla podařilo vyjednat státní záštitu. Podle smlouvy z 5. prosince 1908 měla být po dobu dvou let spravována moravským zemským výborem, jejím řízením byl pověřen právě Rudolf Schlattauer.

Podle školních stanov se učilo každý den, kromě neděle a sobotního odpoledne, od 8 do 17 hodin s dvouhodinovou polední přestávkou. Výuka probíhala „tak dlouho, jak jest k řádnému vyučení ve výrobě gobelínů a koberců zapotřebí“, což bylo obvykle 6–8 týdnů. Učení zahrnovalo práci se stavy, stříhání vlny, vázání koberců i tkaní technikou gobelínovou, ale i přednášky o látkách a dějinách koberců i gobelínů.

Gobelínová a kobercová škola sídlila nejprve v pronajatých prostorách nedaleko kostela ve Valašském Meziříčí. Záhy našla místo v novostavbě Ústavu pro výchovu hluchoněmých dětí a od roku 1930 se přestěhovala do uvolněné budovy po dílnách dřevařské školy v Husově ulici. Po zániku jí na této adrese nahradila soukromá společnost Moravská gobelínová manufaktura, v jejímž čele stojí známý výtvarník Jan Timotej Strýček. .