Chystáte se s rodinou či přáteli na kolo po cyklostezce Bečva a hledáte zajímavá místa, kam se zastavit? Máme pro vás pár tipů z Muzea regionu Valašsko, pod jehož správu spadá pětice objektů po trase od Velkých Karlovic až do Lešné u Valašského Meziříčí.

Pokud se budete nacházet v blízkosti Vsetína, rozhodně navštivte zámek Vsetín. Kulturní památka z počátku 17. století stojí nad centrem města, které máte jako na dlani z krásné vyhlídky ve věži. Zámek nabízí atraktivní výstavy, stálou víceoborovou expozici o Valašsku nebo Templářský sklípek, kde si mimo jiné můžete vyzkoušet výzbroj středověkých rytířů. Velké oblibě se těší i zdejší akce. Tou nejbližší budou v sobotu 17. srpna vyhlášené Templářské slavnosti

Nedaleko zámku se nachází i Hvězdárna Vsetín. V pracovních dnech si zde můžete zajít na exkurzi spojenou s pozorováním Slunce, každý pátek pak probíhá pozorování noční oblohy a akce zaměřené na astronomii.

Dalším z objektů pod správou Muzea regionu Valašsko je zámek Lešná u Valašského Meziříčí. Krom krásných historických interiérů láká i na rozsáhlý anglický park s řadou vzácných rostlin a dřevin. I zde se konají zajímavé výstavy a akce zaměřené zejména na rodiny s dětmi. Přes prázdniny zde můžete zažít i Letní zámecké dobrodružství.

Zbývající dva objekty Muzea regionu Valašsko se nachází ve Valašském Meziříčí, oba jsou ale momentálně uzavřeny z důvodu probíhající rekonstrukce. Oprava Kostela sv. Trojice už je ve finální fázi. Zámek Kinských by měl být znovuotevřen v roce 2021,

Cestou na kole je samozřejmě třeba zastavit i na odpočinek a občerstvení. Po trase z Vel. Karlovic můžeme rozhodně doporučit vodní nádrž Balaton v Novém Hrozenkově (15 km od Vsetína) a také vyhlášené Posezení u Jančíků na Hovězí (8 km od Vsetína). Na půl cesty mezi Vsetínem a Valašským Meziříčí pak najdete další útulné místo k občerstvení – Bistro u pekaře v areálu pekárny CONSI v Mikulůvce.