Bobři se na Valašsku vyskytují již poměrně dlouho. Dostali se k nám z jiných částí Moravy proti proudu řeky Bečvy a postupně kolonizovali nejprve Rožnovskou a pak i Vsetínskou Bečvu. Typické okousané stromy už dnes nalezneme i na říčce Senici. Na horní toky se vydávají především mladí jedinci, kteří si hledají nová teritoria a na zimu i zdroje potravy – mladé porosty vrb, olší a topolů (běžně konzumují větve až do průměru 6 cm). Početně jich na Valašsku není mnoho. Jejich populaci rozhodně nepřispěly ani nedávné otravy na řece Bečvě pod Valašským Meziříčím, kde se nachází na úseku mezi Chropyní a Skaličkou.

Před dvěma týdny se ke mně dostala zpráva o výskytu bobra na Vsetínské Bečvě v Novém Hrozenkově. Po prozkoumání okolí toku jsem na jeden ze stromů umístil fotopast, abych zjistil, o jakého jedince se jedná. Zhruba po týdnu zachytila fotpast na nočním videu mladého bobra. Není to poprvé, co se v této oblasti bobr usadil (okusy byly v minulosti tady i v sousední Karolince), avšak takto na toku téměř v obci je to výjimečné. Stalo se tak pravděpodobně proto, že je zde několik menších kamenných jezů, které zadržují vodu a má zde potřebnou hloubku i klidnější vodu. Mladých vrb je v tomto úseku také dost, a tak aktivně kácí. Zatím největší strom, který ohlodal, má průměr 31 cm. Většina stromů zde má spíše průměr do 15 cm a aktuálně pokácené a konzumované mají průměr 9,6 cm (min. = 1 cm, max. = 31 cm, N = 147). Všechny okusy průběžně značím barevným sprejem, abych věděl jak moc je v kácení aktivní, tedy kolik toho pokácí za daný časový úsek. Několik stromů (zatím 7) spadlo do vody. Vzhledem k jejich průměru nejsou v toku nebezpečné, protože je zatím všechny precizně porcuje na menší části a větve konzumuje. Také si začíná vytvářet při pravém břehu zásobárnu naporcovaných větví, obávám se ale, že mu je může odnést první velká voda. Jeho počínání budu nadále sledovat a uvidíme, jak se mu povede a jestli zde vydrží celou zimu.

Bobři jsou schopni se na horních tocích přemisťovat i přes hřebeny hor do dalších povodí. Příkladem je sražená stará samice bobra v katastru Horní Bečvy na hlavním tahu na Slovensko poblíž odbočky na Bílou (samici našel 12. 11. Ing. Tomášek ze správy CHKO Beskydy). Klidně mohla přecházet mezi povodím Rožnovské Bečvy a Bílé Ostravice, avšak tato komunikace se jí stala osudnou. Samice se po vypreparování stane součástí sbírek Muzea regionu Valašsko.

Bobr Evropský patří mezi chráněné druhy ČR, je řazen mezi silně ohrožené druhy a je také na seznamu evropsky významných druhů, jelikož byl v minulosti vyhuben téměř v celé Evropě. Pro castoreum, látku produkovanou jeho žlázami, byl považován za postní jídlo a v neposlední řadě byl pronásledován pro svoji kvalitní srst. Na náhrady škod způsobené bobrem se vztahuje i Zákon č. 115/2000 Sb., stejně jako například na škody způsobené vlkem, který je jeho predátorem. Určitě jste slyšeli o tom, jak bobři a vlci změnili celou krajinu Yellowstonského národního parku, ale nemusíme chodit pro příklady jejich jedinečnosti až do Ameriky. Tam, kde se na celé severní polokouli vyskytují bobr i vlk společně, tam nastavují rovnováhu v celém ekosystému a proto je považujeme za klíčové druhy pro zachování biodiverzity na naší planetě.