Takzvaný předstihový archeologický výzkum podloží kaple Smrtelných úzkostí Ježíše Krista ve Valašském Meziříčí provedl v uplynulých dnech archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

Muzeum regionu Valašsko má v okrese Vsetín zákonné pověření vykonávat archeologické výzkumy. Náš odborník Samuel Španihel tentokrát dostal za úkol prohlédnout podkladní vrstvy uvnitř kaple v meziříčském zámku Žerotínů, kde se chystá vybudování drenáží pro odvod půdní vlhkosti.

Pod dlažbou, která je pokládána za původní z doby stavby kaple v 18. století, byla asi půlmetrová vrstva suti, jež zakrývala valounovou dlažbu ze 17. století. „Tu pak narušují dvě pravděpodobně mladší zdi, které jsme zachytili pouze v malém úseku a je otázkou, jestli se jedná o kus nějaké hospodářské budovy na tehdejším nádvoří nebo o něco jiného,“ uvedl Jan Anlauf, kastelán a kurátor Muzejního a galerijního centra, které v zámku sídlí. S dalšími průzkumy bude archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel pokračovat v návaznosti na další fáze oprav objektu. Více v reportáži Regionální televizi (viz níže).