Zoolog, ilustrátor a spisovatel Ludvík Kunc zasvětil svůj život velkým šelmám české krajiny. Rys ostrovid, kterého najdeme v jeho výtvarné tvorbě nejčastěji, ho dokonce provázel i v osobním životě. V průběhu své dlouholeté praxe v ostravské zoologické zahradě se totiž stal opatrovníkem rysího kotěte Sixiho, které se pro něj následně stalo nejen dokonalým studijním materiálem, ale na řadu let i věrným společníkem, což Ludvík Kunc dokonale zachytil v publikaci Můj přítel rys (1997). V 60. letech stál u zrodu reintrodukčního programu návratu rysa ostrovida do oblastí, z kterých tato kočkovitá šelma vymizela. Rysi odchycení na Slovensku byli nejprve vysazováni na Šumavu, později i za hranice bývalého Československa, například do Německa, Itálie, Rakouska, Francie, Slovinska či Švýcarska. A právě Ludvík Kunc byl v těchto projektech odborným poradcem. V 90. letech inicioval založení Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech, které se později v rámci České republiky rozšířily do všech oblastí ohrožených pytláctvím velkých šelem. Spolupracoval s řadou organizací a institucí. Jednou z nich bylo i Muzeum regionu Valašsko. Kromě přednášek s ilustracemi, kterými obohatil řadu návštěvníků, pro naše muzeum navrhl pozice Míši z Brodské pro preparaci.

Ludvík Kunc zemřel 28. června ve věku 87 let.