Výrazem valašství i symbolem rázovitosti našeho kraje se stalo jedinečné dílo malíře a grafika Jana Kobzáně (1901‒1959). Je tomu již bezmála sto let, kdy Kobzáňova kniha O zbojníkoch a o pokladoch vyšla poprvé nákladem známého pražského knihkupce B. Kočího (1926, s vročením 1927). V tehdejším dobovém tisku byla publikace uvedena jako „originelní a umělecká knížka, vyrostlá z valašské půdy, jejíž neodolatelné a vroucí kouzlo obráží i ve svých vypravováních“.  Doporučena byla coby „dárek pro dospělé, uměnímilovné osoby a pro bibliofily“.

I dnes je tato „krásná kniha“ určena stejným skupinám zájemců, kteří v ní mohou objevit výtvarný i literární poklad našeho regionu. Předností Kobzáňovy úspěšné prvotiny je nejen „organická“ provázanost slova a obrazu, ale i autentičnost a přesvědčivost sdělení. Dokáže upoutat čaromocnou krásou a drsným naturalismem lidové slovesnosti (podané jadrnou a archaicky vyznívající valašštinou), která sytila umělcovu bujnou představivost od útlého věku a která se promítala i do jeho počáteční výtvarné tvorby. Na čtyři desítky celostránkových a marginálních výpravných dřevorytů doslova překypují dějem starodávných příběhů.

Současné, v pořadí již čtvrté vydání knihy pověstí z moravského Valašska vyšlo k 120. výročí od narození Jana Kobzáně, a rovněž u příležitosti pětasedmdesátin Jany Dočkalové Kobzáňové (*1946). Umělcova dcera vydavatelský počin jak posvětila, tak současnou reedici iniciovala, a to spolu s Břetislavem Vaškem (*1956). Rožnovský typograf a keramik se pak ujal zpracování výtvarné stránky publikace a dokonce i role nakladatele (nakladatelství Libreta). Vydání knihy podpořilo Kobzáňovo rodiště ‒ obec Liptál, kde v tamějším zámku při vernisáži komorní výstavy Kobzáňových děl proběhne 21. srpna slavnostní představení knihy veřejnosti. Akce se koná v rámci Mezinárodního folklorního festivalu 52. Liptálských slavností

Knihu si lze zakoupit nejen během Liptálských slavností či při rožnovském Starodávném jarmarku (14.–15. 8.), ale i ve vsetínském muzeu, ve vybraných informačních centrech regionu (na Soláni a ve Velkých Karlovicích, Novém Hrozenkově, Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm aj.) a v knihkupectvích Kalouš ve Vsetíně a Nohavica ve Valašském Meziříčí a Rožnově p. R.