Dne 29. 6. archeologický tým Muzea regionu Valašsko při kontrole stavby chodníku na Žerotínově ulici ve Valašském Meziříčí odkryl zděnou konstrukci, kterou předběžně interpretoval jako pozůstatek městských hradeb. Okamžitě bylo přistoupeno k záchrannému archeologickému výzkumu. Toho se vzhledem k povaze nálezu zúčastnili i pracovníci památkové péče města a Národního památkového ústavu. Ukázalo se, že náš prvotní předpoklad byl správný, respektive ho bylo nutné pouze částečně poupravit.

V délce takřka 33 metrů byl odkryt pouze základový sokl hradby, samotná hradba se dochovala jen v podobě několika lícovaných kamenů v místech, kde byla niveleta dnešní Žerotínovy ulice položena výše. Zajímavostí je, že se základ hradby ve směru od Tolstého ulice ke kruhovému objezdu na ulici Vsetínská na své vnitřní straně (tedy na území středověkého města) výrazně zužoval. Z původních skoro tří metrů klesala jeho šířka až k jednomu metru. V nejužší části byly do hradby, zřejmě někdy v pozdější době, vestavěny jeden nebo dva domy, jejichž půdorysy zde byly odkryty také.

Hradby ve Valašském Meziříčí se začaly stavět v roce 1538–1539, kdy město patřilo Pernštejnům. Zřejmě šlo o reakci na turecké pronikání do střední Evropy, které začalo bitvou u Moháče. Dokončení stavby se však pojí až se žerotínským obdobím města po roce 1560. Zmíněné zúžení stavby je možno vysvětlit dvěma způsoby – šlo pouze o změnu šířky základu a samotná hradba měla stejnou šířku po celé své ose nebo se nám podařilo odhalit snahu tehdejších meziříčských měšťanů o ušetření stavebních nákladů. Vestavění domu do hradeb je poměrně častá záležitost, novověký obyvatel města prostě využil situace, kdy již opevnění neplnilo svoji funkci. K dispozici měl poměrně levný pozemek, navíc s jednou solidní stojící zdí.

Výzkum na Žerotínově ulici bude s probíhající stavbou dál pokračovat, protože další části objevených domů očividně leží pod parkovištěm. Tady bych chtěl apelovat na investory, aby své stavební počiny oznamovali odborným institucím, a to buď na Archeologický ústav Akademie věd ČR v Brně nebo přímo do Muzea regionu Valašsko, které je oprávněnou organizací pro okres Vsetín a zabezpečuje jeho archeologickou památkovou péči. Díky včasnému oznámení se tak investor vyhne zdržení své stavby a v horším případě i právnímu postihu.

Autor videa a letecké fotografie je Michal Šimůnek.