Celou zemi po půl roce opět sužuje koronavirová epidemie a ní spojená vládní opatření, která stále více omezují volný pohyb obyvatel. Muzeum regionu Valašsko má pro Vás zajímavou alternativu, jak si tuto složitou dobu alespoň trochu zpříjemnit a zůstat přitom v teple svého domova. Stačí kliknout na některý z titulků v textu níže.

Muzeum nás baví

Pokud si chcete užít zábavu a dozvědět se i něco zajímavého o vztahu člověka a přírody kolem nás, zkuste on-line hru nazvanou Muzeum nás baví. Lépe řečeno jde o trojici her, které mají podobný systém, ale pokaždé jiné téma. První nese název Proměny krajiny a přibližuje vývoj valašské krajiny od prvohor až po současnost s důrazem na přírodní procesy a změny v lidské společnosti. Druhá hra se jmenuje Po nás potopa a demonstruje zásahy člověka do svého okolí na příkladu protipovodňových opatření. Třetí hru autoři pojmenovali Cesta do minulosti. Tentokrát nasednete do stroje času, jenž vás pošle až do doby ledové a vy cestou zpět do současnosti sbíráte body za splněné úkoly.

Muzejní on-line fotoarchiv

Muzeum regionu Valašsko pro vás na svých stránkách zpřístupnilo a postupně rozšiřuje svůj bohatý fotoarchiv, ve kterém najdete spoustu unikátních snímků z historie našeho regionu.

Hrajeme si s muzeem

Děti nepřijdou ani o své oblíbené lektorské programy. Na webových stránkách muzea www.muzeumvalassko.cz je připravena lektorská on-line herna s názvem Hrajeme si s muzeem, ve které najdete pracovní listy se zajímavými úkoly. Vytiskněte a vyplňte se svými dětmi jakýkoliv z nich, pak ho vyfoťte a pošlete e-mailem na adresu poncikova@muzeumvalassko.cz. Čím více jich zašlete, tím máte větší šanci na výhru. Tou je celoroční volná rodinná vstupenka do muzea.

Časopisy ke stažení

Muzeum také zpřístupnilo zdarma ke stažení některá starší vydání časopisů Valašsko – Vlastivědná revue, Zpravodaj OVM ve Vsetíně a jako bonus i Práce vlastivědného ústavu ve Vsetíně. Najdete je v sekci Pro badatele/Publikační činnost. Zvolíte požadovaný titul (jen Valašsko – vlastivědná revue nebo Zpravodaj OVM ve Vsetíně), otevřete Přehled čísel a kliknete na dané vydání (rozklikávací odkaz ke stažení najdete na konci textu).

Počasí na Vsetíně

Velmi zajímavým počinem přispěla do sekce Muzeum on-line také Hvězdárna Vsetín, která je součástí MRV od roku 2005. Aplikace s názvem Počasí na Vsetíně vám nabídne všemožné informace o aktuálním počasí ve městě a předpovědi na nejbližší dny.

Jak dlouho potrvá současná koronavirová krize, je zatím nejasné. Muzeum regionu Valašsko zrušilo přípravy všech akcí plánovaných na listopad, ale doufá, že během adventu bude moci lidem nabídnout alespoň některý z oblíbených vánočních programů. Výstavy by mohly být otevřeny hned se znovuobnovením návštěvnického provozu. Sledujte stránky www.muzeumvalassko.cz nebo Facebook a Instagram @muzeumregionuvalasssko.cz.