Těší nás, že navzdory komplikacím způsobeným koronavirovou pandemií jsme včas a v plném nákladu mohli vydat další nové číslo oblíbeného vlastivědného časopisu a nezklamali jsme tak Vaše očekávání. 

 

Na 60 stranách se dovíte spoustu nových informací a zajímavostí z dějin i současnosti našeho regionu. Zjistíte, kudy vedly historické cesty z Podřevnicka k Lyskému průsmyku (D. Cendelín) a kde se při svých toulách po Horním Vsacku setkáte s pomníky – památníky na osvobození naší vlasti na konci 2. světové války a jaké osudy se za nimi ukrývají (M. Janiš).

Zavzpomínáte s námi na významné osobnosti spjaté s Valašskem: na vsetínského rodáka a předního českého houslistu Břetislava Novotného (E. Žárská), na známého halenkovského zvonaře Josefa Tkadlece (manželé Tkadlecovi), na dlouholetou etnografku vsetínského muzea Evu Urbachovou (P. Liďák) či na folkloristku Zdenku Jelínkovou (V. Kovářů).

Do bílé výšivky z Rožnovska i do výroby holubiček z vajíček a papíru Vás zasvětí muzejní etnografka Milada Fohlerová. Autorka připravila navíc i poutavou reportáž z letošního fašanku v Horní Lidči, kde si s koronavirem poradili s humorem. Dovíte se např. co je to "korunavirus" a jak vypadá...

V zajímavém rozhovoru o umění tapiserie Vám historička umění Kamila Valoušková představí charismatického ředitele Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí akademického malíře Jana T. Strýčka. S dalšími umělci a jejich tvorbou se seznámíte prostřednictvím příspěvků o vsetínském akademickém sochaři a restaurátorovi Miroslavu Machalovi (D. Malina), o vizovickém výtvarníkovi Dušanu Cendelínovi (O. Méhešová) či o mladé malířce z Valašské Polanky tvořící pod pseudonymem Janazapa (O. Méhešová). 

Dále se dočtete o historii a současnosti vsetínského výrobního družstva Irisa (V. Geržová – V. Juřička). V rozhovoru s bývalým ředitelem vsetínského muzea Jiřím Haasem (P. Svozil) se spolu s námi ohlédnete za uplynulými 70 lety existence vsetínské hvězdárny a v článcích historičky valašskomeziříčského muzea Ivany Spitzer Ostřanské se dovíte o tématu a koncepci připravované muzejní expozice v zámku Kinských.

Zajímá Vás život ptactva v jarních měsících nebo odpověď na otázku,zdali je bobr evropský na Valašsku vítaný, či nevítaný? Pak Vás jistě osloví příspěvky odborných přírodovědných pracovníků valašskomeziříčského muzea, K. Zemanové a Z. Tyllera.

A samozřejmě máme pro Vás i několik tipů na výlety. Jednak Vás pozveme do netradiční přírodní galerie Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou či do světa her – valaškomeziříčské Vrtule.