Letošní zima je, alespoň pokud se týká pohledu do kalendáře, za námi. Jaká byla? Z hlediska průběhu počasí na Valašsku ji můžeme rozdělit na dvě části. Zatímco prosinec a začátek ledna byly spíše teplejším obdobím, téměř beze sněhu, od poloviny ledna jsme si několikrát užili opravdovou zimu se silnějšími mrazy a častějším sněžením.

První sněhové vločky se ve vzduchu objevily ráno 28. listopadu. Slabě sněžilo i v následujících dnech, a tak na začátku prosince pokrývala ulice Vsetína vrstvička sněhu vysoká tři centimetry. Sníh však během několika dní roztál. Díky vyšším teplotám vzduchu v prosinci více pršelo, než sněžilo. Za celý měsíc spadlo 47,5 mm srážek, což odpovídalo 80 % obvyklého úhrnu. Průměrná prosincová teplota 2,6 °C byla o 3,4 °C vyšší než dlouhodobý průměr (počítán za posledních 60 let).

Počasí s minimem sněhových srážek trvalo do poloviny ledna. Tehdy se ale výrazně ochladilo a konečně začalo i sněžit. Ráno 17. ledna ležela u sněhoměrné lati v areálu hvězdárny vrstva sněhu vysoká 21 centimetrů. Jednalo se o maximum celé zimy. O den později, ráno 18. ledna, klesla teplota vzduchu ve výšce dvou metrů nad povrchem k -20,8 °C a v přízemní výšce pěti centimetrů dokonce k -24,5 °C. Takový mráz jsme na Vsetíně naposledy zaznamenali 9. ledna 2017 s minimální teplotou -21,0 °C. I přes zmíněné ochlazení bylo v lednu poměrně teplo. Průměrná měsíční teplota -0,9 °C byla o 1,4 °C vyšší než dlouhodobý průměr. Lednový srážkový úhrn 52,8 mm pak odpovídal 114 % normálu.

V polovině února se zopakovalo počasí z půlky ledna. Nejprve nasněžilo (17 cm sněhu), potom přišel silný mráz. Nejvíce mrzlo 15. února za svítání, kdy čidlo na vsetínské meteorologické stanici ČHMÚ zaznamenalo minimální teplotu -19,1 °C.

Během jednoho týdne se však počasí na Valašsku i v celé střední Evropě prudce změnilo, když se mimořádně oteplilo. Příčinou oteplení bylo proudění teplého vzduchu od jihu spojené s tlakovou výší nacházející se nad jihovýchodní Evropou. Odpoledne 24. února teplota na Vsetíně vystoupala až na rekordních 19,2 °C! Ještě nikdy nebyla na zdejší meteostanici naměřena v únoru tak vysoká teplota vzduchu jako letos.

Kupodivu mrazy uprostřed února i oteplení v jeho závěru se na průměrné měsíční teplotě vůbec neprojevily. A tak se únor s výslednou hodnotou -0,8 °C nakonec stal teplotně průměrným měsícem a srážkově s celkovým úhrnem 43 mm jen nepatrně podprůměrným.

I když 1. března začalo meteorologické jaro, paní Zima se své vlády nad přírodou ještě nechtěla vzdát. Teploty na Valašsku po většinu březnových nocí klesaly pod bod mrazu a občas mrzlo i přes den. Sněžení už bylo spíše ojedinělé, a když už sněžilo, tak často formou kratších přeháněk. Vločky v přeháňkách někdy nahradily sněhové krupky či zrna.

Na konci března sníh a mráz vystřídalo slunečné počasí s teplotami překračujícími 20 °C. Jaro rázně „zaklepalo na dveře“!