V neděli 13. října 2019 zemřela vzácná a skromná žena, vynikající etnografka a muzejnice srdcem i činem Eva Urbachová.

Narodila se před 95 lety v Brně, kde vystudovala lingvistiku a etnografii a kde také odstartovala svou muzejní kariéru, v níž pak úspěšně pokračovala na Valašsku, kam se v roce 1955 přestěhovala.

Právě zdejší region, který si uchoval řadu autentických projevů lidové kultury, se pro mladou etnografku stal doslova badatelským rájem. Brzy začala s terénním výzkumem lidového kroje a roku 1960 nastoupila jako etnografka do vsetínského muzea, kde pracovala více než 30 let, a s nímž odborně spolupracovala ještě donedávna.

V rámci pestré muzejní činnosti uchovala pro další generace paměť na mizející staré Valašsko. Ať už prací v terénu, kde písemně, fotograficky či sběrem hmotných dokladů dokumentovala zanikající obory lidové podomácké výroby, lidový oděv a vůbec projevy každodenního i svátečního života. Anebo prací v depozitářích, kde povyšovala pro mnohé staré harampádí na cenné sbírkové předměty tím, že je odborně určila a utřídila.

Díky její obdivuhodné erudici, pracovitosti, systematičnosti a poctivosti tak vznikla nejen hodnotná fotografická a filmová dokumentace, řada odborných i popularizačních článků či publikací, besed a přednášek, desítky výstav, ale zejména velmi cenné etnografické sbírky vsetínského i valašskomeziříčského muzea.

S aktivní prací v muzeu se rozloučila v roce 1994 expozicí Vsetínsko v lidové výrobě, kroji a obyčejích, kde prezentovala výsledky své dlouholeté odborné činnosti v oblastech jejímu srdci etnografa nejbližších.

Její neúnavná činorodost ji však neopouštěla ani po odchodu do penze – do velmi vysokého věku spolupracovala na jazykových a často i věcných korekturách muzeem vydávaného časopisu Valašsko, vlastivědná revue, se zájmem sledovala dění v oboru a byla ochotnou a vzácnou rádkyní mladším kolegům.

Do muzejního nebe odešla vzácná osobnost. Památka na ni však zůstává hluboko v našich srdcích i v bohatém a mnohostranném díle, které za sebou zanechala.

Poslední rozloučení s Evou Urbachovou proběhne na vsetínském zámku v pátek 18. října ve 14:30 hodin.

Fotografickou dokumentaci z rodinného a muzejního fotografického archivu sestavila Mgr. Olga Méhešová, historička umění Muzea regionu Valašsko