Mezinárodní den archeologie se slaví třetí říjnovou sobotu. Svátek, který vznikl na Americkém archeologickém institutu ve Spojených státech amerických, se poměrně rychle rozšířil do mnoha zemí. Muzeum regionu Valašsko je tradičním účastníkem této, dnes již celosvětové, akce a zaměřuje se zejména na školní kolektivy, pro které je říjen obdobím, ve kterém se vyučuje pravěk. Tento rok proto školám nabídneme dva programy, které obohatí jejich výuku dějepisu o nové a jedinečné informace.

Oděv v běhu dějin

První program Oděv v běhu dějin se zaměřuje na odívání a výrobní procesy spojené nejen s oděvem, ale také s hygienou, kosmetikou nebo šperkařstvím. Víte například, k čemu sloužil močový měchýř prasete? Pomocí základních protikladů (pravěk-středověk, muž-žena, prostý člověk-šlechtic) bude návštěvníkům prezentována různorodost, systematika i symbolická úloha oděvu a doplňků. V rámci praktické části si budou moct žáci a studenti jednotlivé oděvy vyzkoušet a tím také poznat dobová specifika „na vlastní kůži“.

Od pračlověka k archeologovi

Druhý program s názvem Od pračlověka k archeologovi nabídne návštěvníkům možnost seznámit se s kamennými nástroji našich nejstarších předků, a to od člověka zručného po závěr pozdní doby kamenné. Žáci tak poznají, jak ostrý je pazourkový nůž nebo jak mohl neandertálský muž získat pomocí symetrického pěstního klínu srdce své vyvolené jeskynní ženy. Také budou mít možnost poměřit si svou představivost s kromaňonci, tedy prvními moderními lidmi našeho typu, a sice při zpětném skládání pazourkových čepelí na původní kamenné jádro. Získané vědomosti si pak procvičí při výzkumu v pískovišti, kde odkryjí modelovou lokalitu ze starší doby kamenné. Zde prozkoumají jednotlivé nálezy, které se pokusí zařadit ke konkrétním druhům člověka nebo do příslušných časových období.

Akce proběhne v Muzeu regionu Valašsko v rozmezí od 10. do 14. 10. na zámku ve Vsetíně a od 18. do 21. 10. na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Objednávat se můžete na recepcích objektů nebo u autora tohoto příspěvku. Program trvá 50 minut a začíná vždy v celou hodinu, první v 8 a poslední ve 13 hodin. Jiné termíny jsou možné na základě domluvy.

Článek zveřejnil Valašský deník 26. 9. 2022, odkaz zde.