Již od roku 1999 probíhá na Valašsku akce započatá ornitology v anglickém Birminghamu v roce 1983 jako Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day). Od té doby se tyto „instruktáže laiků ornitology“ v poznávání ptáků dle zpěvu a hlasu v brzkých ranních hodinách staly nedílnou součástí aktivit ornitologů i dalších odborných organizací v celém světě. V Evropě akci organizuje BirdLife International. V České republice je celostátním garantem akce Česká společnost ornitologická již od roku 1992. Také letos tuto akci významně finančně podpořil český výrobce optických přístrojů, Meopta, a.s. v Přerově a také Ministerstvo životního prostředí ČR. Regionálními pořadateli letošního „Vítání“ ve Valašském Meziříčí a ve Vsetíně pak jsou Muzeum regionu Valašsko a Slezská ornitologická společnost, pobočka České společnosti ornitologické v Ostravě. Také letos tuto akci významně finančně podpořil český výrobce optických přístrojů, Meopta, a. s. v Přerově a také Ministerstvo životního prostředí ČR.

Vycházka ve Valašském Meziříčí se koná v sobotu 5. května 2018. Sraz je v 6:30 hodin před vchodem do zámku Kinských. Účastníci exkurze budou moci spatřit a naučit se poznávat dle hlasových projevů od 25 do 32 ptačích druhů a celkový počet zjištěných jedinců může dosáhnout až 170. Kromě ptáků v městě hnízdících budeme moci spatřit také ptáky přeletující a ještě poslední tažné druhy, které v těchto dnech přilétají na naše území. Kdo má triedr nebo jiný typ dalekohledu, vezměte jej s sebou. Počet triedrů k zapůjčení pro účastníky akce bude omezen.

Od zámku Kinských povede trasa exkurze přes sídliště Křižná k hotelu Apollo a pak k řece Bečvě. Kolem pravého břehu Rožnovské Bečvy bude exkurze pokračovat proti jejímu proudu až na ulici Mostní. Odtud se po Masarykově ulici dostaneme do parku u zámku Kinských. Po procházce v parku bude venkovní část letošního Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí ukončena asi v 9:00 hodin a bude pokračovat v zámku Kinských neformální besedou o životě a ochraně ptactva s rozdáváním propagačních materiálů s tématikou ptáků a jejich ochrany (samolepek s fotografiemi ptáků, brožurek k významným ptačím územím a k zimním i letním ptačím zahradám, poslední vydaná čísla časopisu Ptačí svět a další) asi do 9:30 hodin.

Kdo se chce naučit poznávat aspoň nejběžnější druhy našich ptáků dle hlasových projevů, má jedinečnou příležitost. Dobrou náladu si doneste s sebou. Na Vaši účast se těší pořadatelé….