O tom, že nejen samotné umělecké dílo, ale i prostředek sloužící k jeho vytvoření může být zajímavým artefaktem, svědčí výstava vizovického výtvarníka Dušana Cendelína, jejíž vernisáž proběhla v neděli 19. ledna na zámku Vsetín. K vidění jsou matrice dřevořezu, které autor používá k tisku svých grafických listů.

Unikátní koncept výstavy představí grafické matrice dřevořezu jako svébytný výtvarný artefakt. Jedinečnost výstavy tedy spočívá v tom, že grafickou tvorbu Dušana Cendelína nebudou prezentovat jako obvykle grafické listy, ale matrice – desky, které slouží k tisku grafik. Autor tak nabídne návštěvníkovi jak vhled do tvůrčího procesu, tak na několika názorných ukázkách mu umožní srovnávat matrice s výsledným grafickým listem. Více se o grafické tvorbě autora poté dozví i prostřednictvím projekce v TV.

Fotografie z vernisáže najdete ZDE